SLOVO ÚVODEM

Czech translation by Rostislav "Johanson" Bouda and Alena Krušinová
Překlad: Rostislav "Johanson" Bouda a Alena Krušinová

This page in English  GB USA
Diese Seite auf Deutsch  D

 

Dnes existuje již mnoho verzí a podob 3D šachů. Jednou z nejzajímavějších - a nejznámějších - jsou jistě 3D šachy z televizního seriálu STAR TREK.
I když se mnozí lidé domnívají, že 3D šachy jsou jen fiktivní hrou, je tato hra stejně skutečná jako jiné varianty šachové hry, které vymysleli její příznivci. (Stejně tak jako existuje mnoho variant hry "Osadníci z Katanu" distribuované v Čechách firmou "Albi" http://www.albi.cz . Tato hra je původně německá a dnes již také vyšla ve Star Trek podobě jako: "Star Trek Catan". Varianty této hry například naleznete na stránce věnované deskovým hrám: http://www.zatrolenehry.cz . Pro různé scénáře v angličtině využijte tento odkaz: http://www.catan.com ).

Budete-li pozorně sledovat různé série seriálu STAR TREK (TOS a TNG), zjistíte, že i v seriálu jsou ve vzhledu 3D šachovnice různé odlišnosti. Jediné na čem opravdu záleží, je počet polí a jejich vzájemné postavení vůči sobě. Při výrobě vlastní šachovnice zde naleznete i zcela nový design šachovnice. Výhodou této konstrukce jej její nenáročnost na výrobu. Tento design je také vhodnější pro přepravu, či pro cestovní variantu hry. Zajisté má i tato varianta jistou eleganci.

Pokud jde o pravidla pro trojrozměrné šachy:
Ve "STAR TREK ENCYCLOPEDIA" , na straně 342 je psáno: "... No Official rules were ever developed for this game, although ever-ingenious Star Trek fans have developed several sets of rules for themselves. ..." ("...žádná oficiální pravidla této hry nebyla vymyšlena. Nicméně si fanoušci Star Treku vyvinuli několik vlastních pravidel...")
(THE STAR TREK ENCYCLOPEDIA ; MICHAEL OKUDA , DENISE OKUDA , DEBBIE MIREK ; Simon & Schuster Ltd. ; 1994 ; Great Britain).
Jednou z nejstarších a nejznámějších variant pravidel pro "STAR TREK Šach" je první verze vytvořená Andrewem Bartmessem (nyní již ve verzi 5.0). A ačkoliv nemám v úmyslu jeho snahu snižovat, Bartmessova pravidla jsou ale značně zjednodušená a nelze využít pro turnajovou hru. Mohou být tedy brána spíše jako podněty a nápady na to, jak hru hrát.

Turnajová pravidla pro trojrozměrné šachy na této stránce jsou výsledkem ohromné práce, kterou jsem si s jejich vytvořením dal já (Jens Meder) a několik mých přátel (např. Michael Klein). Samotné jejich vytvoření zahájil nejprve článek Michaela Kleina, který byl publikován v časopise TREKWORLD 24 v roce 1992. (TREKWORLD - oficiální klubový časopis fanklubu STAR TREK CENTRAL EUROPE - Augsburg; Německo.)

Na základě tohoto článku byla tato pravidla vyvinuta. Pro správnou formulaci a jako podklad, bylo využito německého překladu oficiálních pravidel FIDE z roku 1993. (FIDE pravidla jsou mezinárodně platná pravidla pro hru klasického šachu.)

Další zdroje, které byly při sepsání pravidel využity:

Původní verze těchto pravidel byla sepsána "mnou" v němčině roku 1995. Do angličtiny přeložena mnou (Jens Meder) v roce 1999.
Pro anglickou verzi jsem využil verzi pravidel FIDE, která byla přijata na 67. kongresu FIDE v Jerevanu, září-říjen 1996 a vstoupila v platnost dnem 1. července 1997.
Český překlad pravidel a následně dalších stránek má na svědomí Rostislav Bouda ve spolupráci s Alenou Krušinovou. Český překlad vznikl v roce 2012 a respektuje český překlad pravidel FIDE z roku 2009.

Současná pravidla šachu vstoupila v platnost dne 1. července 2005, a byla přijata na 75. kongresu FIDE v Calvia (Mallorca).
Většina změn v nich ale zahrnuje především přesnější popis práv a výsad rozhodčího, než jakákoli jiná pravidla pro hru. Z tohoto důvodu není nutná žádná revize těchto pravidel ani pro 3DŠach.
Nicméně (a doufám, že bude brzy uspořádán velký turnaj ve "Star Trek" šachu), bych chtěl do nich včlenit jeden důležitý bod a to "zákaz mobilních telefonů" (viz článek 12.2. FIDE 2005).

Aktuální pravidla FIDE naleznete přes mou stránku odkazů .

V neposlední řadě bych rád poděkoval všem přátelům trojrozměrných šachů, kteří pomohli ke zdokonalení "Turnajových pravidel" a stále v tom pokračují, zasíláním zpráv a nových zjištění. Je to stále živý dokument, který díky tomu může být vždy upraven tak, aby byl co nejlepší.

Máte-li dotaz ohledně pravidel, výroby šachovnice, či další týkající se 3D šachu, prosím neváhejte mne (autora) kontaktovat. Nápady a návrhy jsou vždy vítány (abych vám rozuměl, musíte ovšem psát pouze v němčině, či angličtině).

Jens Meder
Weichselweg 9
85241 Hebertshausen
GERMANY
jens.meder@gmx.de

Pro dotazy na český překlad, případně pro komunikaci v češtině:

Rostislav Bouda (aka Kpt. J.E. Johanson)
kpt.Johanson@seznam.cz


zpět na hlavní stránku 3D-Šachu

Last Revision 8.JUN.2014


This is a non-profit fan publication. Use is purely for entertainment and NO infringement is intended! Star Trek; Star Trek: The Next Generation; Star Trek: Deep Space Nine and Star Trek: Voyager are registered trademarks of Paramount Pictures Corporation.